Bilet İşemleri

Bilet İşlemleri

Tüm yolcularımız ferdi kaza sigortası ile teminat altına alınmaktadır.

Biletinizi alırken doğru bilgi veriniz. Tüm hususları (ad-soyad, TC kimlik no, gün, saat, kalkış ve varış yeri, koltuk no, cinsiyet, vb.) kontrol ediniz. Bu bilgilerin yanlış belirtilmiş olmasının yükümlülüğü yolcuya aittir.

Biletinizin E-faturasını sefer tamamlandıktan sonra marinatravel.net/bilet adresinden temin edilebilirsiniz.

Hareket saatinden 6 saat öncesine kadar bilet değişimi yapılabilir. Biletiniz açık tarihli bilete dönüştürülebilir. 12 saat öncesine kadar iptal işlemi yapılabilmektedir. Kredi kartıyla satın alınan biletlerin iadesi nakit olarak yapılamamaktadır. İade süresi 15 iş günüdür. Açık tarihli biletin kullanım süresi 6 aydır.

Aracın hareket saatinde araç içerisinde hazır bulunmayan yolcularımızın, seyahat hakları geçersiz sayılır.

Firma mücbir sebeplerden kaynaklı olarak sefer iptal etme ya da araç değiştirme hakkına sahiptir.

Firma fiyat, hareket saati, otobüs marka ve model değişikliği yapma hakkına sahiptir.

Kalkış ve varış saati mücbir sebeplerle (hava, yol, trafik şartları vb.) değişiklik gösterebilir.

Yolcu güvenliği ve trafik kuralları gereği firma tarafından belirtilen yerler dışında durulamaz, yolcu alınamaz ve indirilemez. Firma tarafından belirlenmiş mola yeri dışında (hastalanma vb. acil haller haricinde) mola verilmesi ya da durulması talep edilemez.

E-biletlerde hareket saatinden 6 saat öncesine kadar bilet iptal işlemi yapılabilmektedir.

Şube biletlerinde hareket saatinden 6 saat öncesine kadar bilet değişim işlemi yapılabilmektedir.

Kara Yolu Taşıma mevzuatına göre, 30 kilogramı aşan bagajlardan ek bagaj ücreti alınmaktadır.

Aracın hareket saatinde araç içerisinde hazır bulunmayan yolcularımızın, seyahat hakları ve bilet bedelleri yok sayılır.

Çocuk Yolcularımız

Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre 0 – 12 yaş aralığında olan yolcular Çocuk Yolculardır. Kara Yolu Taşıma Yönetmeliğine göre, 6 yaş ve üzeri tüm yolcuların ayrı koltukta seyahat etmesi zorunludur.

6 ile 12 yaş arası yolcular için Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlenen ücret tarifesi üzerinden % 30 indirimli olarak uygulanmaktadır.

Yasal indirim kategorisine giren biletlerin satın alma işlemlerini şubelerimizden yapabilirsiniz.
0 – 12 yaş aralığında olan çocuk yolcuların refakatsiz seyahat etmesi mümkün değildir. 12 – 18 yaş aralığındaki yolcuların refakatsiz seyahat edebilmeleri için ise ebeveynlerinden aldıkları izin belgesini teslim etmeleri gerekmektedir.

18 Yaş Altı Ebeveyn İzin Belgesini indirmek için tıklayınız

Engelli Yolcularımız

Kara Yolu Taşıma mevzuatına göre, en az % 40 oranında engelli olduğunu belgeleyen yolcular için bilet ücreti, Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlenen ücret tarifesi üzerinden % 30 indirimli olarak uygulanmaktadır

Yasal indirim kategorisine giren biletlerin satın alma işlemlerini şubelerimizden yapabilirsiniz.

Bagaj Taşıma Kuralları

Kara Yolu Taşıma mevzuatına göre, bagajınızı teslim ederken ve teslim alırken mutlaka bagaj kuponu alınız ve gerektiğinde ibraz ediniz. Bagaj kuponunda koltuk numaranızın doğru yazıldığını mutlaka kontrol ediniz. Her parça bagaj için ayrı kupon almalısınız. Bagaj kuponu olmayan bagajların sorumluluğu yolcumuza aittir.

30 kg geçen bagajlar fazla bagaj ücretlendirmesine tabi tutulmaktadır. Güvenliğiniz için bagajınızda taşınması sakıncalı ve yasak madde olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Araçlarda zehirli, yanıcı, patlayıcı, akıcı ve ağır kokulu eşya taşınamaz. Böyle durumlarda bilet iptal işlemi gerçekleştirilmektedir.

Yasalar çerçevesinde; bagajlarda kıymetli evrak, kıymetli eşya mücevher, para, cep telefonu, bilgisayar, doküman vb. değerli kişisel eşyalarınızı (para, altın, döviz, elektronik eşya vs.) taşınması firma sorumluluğunda değildir. Yazılı tutanak olmayan taşımalarda talep reddedilmiş sayılır. Tutanaklandırılmamış bagajların kaybı halinde en fazla bilet tutarının iki misli ücret ödenir. Bagaja teslim edilmemiş, içeriği beyan edilmemiş ve bagaj fişi düzenlenmemiş el bagajı niteliğindeki araç içerisinde yolcularımızın yanlarında taşıdıkları eşyalar ile ilgili olarak firmamızın bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Evcil Hayvanlarımız İle Yolculuk

Aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi 8 kg. ağırlığın altındaki evcil hayvanlarımız, özel taşıma kafeslerinde (23x30x40 cm. ölçülerinden küçük kafeslerde) kilitli olmak şartıyla, hayvan sahibi yolcumuzun kucağında seyahat edebilir. Kucakta taşınabilme ağırlık ve ölçü limitleri, taşıyıcı yolcunun ve yanındaki yolcunun seyahat güvenliği gözetilerek belirlenmiştir. Hayvan sahibi yolcumuz, evcil hayvanı için dilerse standart fiyat tarifesine uygun olarak koltuk satın alabilir.

8 kg. ağırlığın üzerindeki evcil hayvanlarımız ise yalnızca bagaj bölümünde ve özel taşıma kafeslerinde, veteriner hekim kontrolünde uyuşturulmuş bir şekilde, otogar yetkililerimiz ile evcil hayvan sahibi yolcumuz arasında imza karşılığında gerçekleştirilebilir. Belirtilen koşulların sağlanmadığı ya da yolculuğun evcil hayvanımızın sağlığına zarar verebileceğine kanaat getirilen durumlarda ulaşımını sağlamama inisiyatifi firmamıza aittir.

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Marina Müşteri Destek Hattı
Merhaba,
Aklınıza takılanı bize sorun siz rahatınıza bakın.